Skip Navigation Links
Adresini Arayan Mektuplar Kitabı

DOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Abalıoğlu’nun portresini ve anılarını içeren, CNN Türk program editörlerinden Reyhan Yıldız'ın kaleme aldığı “Adresini Arayan Mektuplar - Bir İşadamının Portresi ve Anıları: İsmet Abalıoğlu” kitabı,  Goa Yayınları'nca yayınlandı.  

Kitapta, İsmet Abalıoğlu’nun yaşam hikâyesi;  ailesi, iş hayatı, demokratikleşmeden yolsuzlukla mücadeleye, ekonomiden çevrenin korunmasına, tarımdan eğitime Türkiye'nin temel meselelerine dair görüşleri, 60 yılda biriktirdikleri anlatılmaktadır. 

 Geliri, kurulacak olan DOÇEV-ADRESİNİ ARAYAN MEKTUPLAR ORMANI’na bağışlanan eserden bazı alıntılar; 

 - Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri eğitim. Halkevlerini, köy enstitülerini çok güzel işlevi olan bu eğitim yuvalarını kapatmakla bindiğimiz dalı kesmişiz.

 - Vergi rekortmeni olduğumuzda plaket verildiği sırada, ‘Vergilerimiz doğru yerlerde kullanılsın’ demek isterdim. Plaketler benim karnımı doyurmuyor... 

 - Bütün dünya deniz ve demiryolu taşımacılığını da kullanıyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde niye sadece karayolu taşımacılığı yapıldığını, denizyolu ve demiryolu taşımacılığının neden bu kadar geri kaldığını bir türlü anlayamıyorum. Bunlar olsaydı belki bu kadar trafik kazası da yaşamazdık.

- Sevginin esas olduğuna, bu nedenle dayanışmanın, yardımlaşmanın, kardeşliğin ön planda olması gerektiğine inanıyorum… Bunun yanında alın teri ile çalışıp helalinden kazanmak, değer üretmek, insanlığa hizmet etmek, doğruluktan, dürüstlükten şaşmamak da güzel dinimizin emirleri arasında. Bütün bunları uygulasak, şiddet toplumu olmaktan kurtulup sevginin, saygının, hoşgörünün, güler yüzün hâkim olduğu bir toplum haline geleceğimizi ümit ve hayal ediyorum…

Share to Facebook Share to Twitter Share to MySpace Stumble It Share to Reddit Share to Delicious Dahası...

 

 

Çevre Dostları Grubuna Üye Olun...

DOÇEV'le ilgili faaliyet ve duyurulardan haberdar olabilmek için çevre dostları grubumuza üye olun...

©2018 DOÇEV