Skip Navigation LinksAna Sayfa > Güncel > Doğadan, Çevreden
DOĞADAN, ÇEVREDEN
< Tüm Doğadan, Çevreden

Biyokaçakçılığı önleyerek doğaya ve geleceğimize katkı sağlayabiliriz…

19.11.2014

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Denizli Şube Müdürlüğü, “BİYOKAÇAKÇILIK”la mücadele etmek amacıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Eğitim çalışmalarında, ülkemiz biyoçesitliliği ve önemi anlatılırken, biyokaçakçılığı önlemek için gümrüklerdeki kontrollerden ziyade sahadaki tespitlerin önemli olduğu, kaçakçılık yapanların nasıl tespit edilebileceği ve neler yapılabileceği yönünde bilgiler veriliyor.

DOÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mehmet Ali Bayraktar’ın DEHA 20 gazetesinde yayınlanan “Biyokaçakçılık” konulu yazısını sunuyoruz. (Kaynak: http://www.deha20.com/author/bayraktar/) 

Biyokaçakçılık

Geçen hafta sonu, Doğa ve Çevre Vakfı (DOÇEV) yönetim kurulu ile birlikte Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, görüşmelerde bulunduk. Doğayı, çevreyi, ağaçları, çiçekleri, böcekleri, havayı, suyu konuştuk.

Yaptığımız görüşmelerde Orman ve Su İşleri Bakanlığı-Denizli Şube Müdürlüğü yetkililerinin bir uyarısı oldu;

Biyokaçakçılık…

Biyokaçakçılık nedir diye sorduğumuzda, bir broşür verdiler, anlattılar. Aldık, okuduk ve anladık ki; bu durum ülkemiz, doğamız, geleceğimiz ve ekonomi için son derece önemli.

Ya arkadaş, ülkenin ekonomik, sosyal, siyasi sorunları varken kala kala bu sorun mu kaldı, diyebilirsiniz. Belki de haklısınız ancak biz bu ülkede yaşıyor, havasını soluyor, suyunu içiyoruz dolayısıyla bana ne diyemeyiz…

Bilindiği gibi biyolojik çeşitlilik, belirli bir bölge veya alandaki bitki, hayvan veya diğer tüm canlıların çeşitliliğidir. Ülkemiz tür çeşitliliği, genetik çeşitlilik ve ekosistem çeşitliliği açısından son derece zengindir. Bu zenginliği fark etmeliyiz.

Ülkemiz sahip olduğu kaynak değerleri ile yabancı araştırmacılar için bir çekim merkezi ve geniş bir malzeme deposu olmuş. Biyolojik çeşitliliğimiz bilimsel araştırma, koleksiyon ve en nihayetinde ticari amaçlar adına birçok yabancı için çekici bir hal almış. Yabani bitki ve hayvanlarımız, tohumlarımız, bunların parçaları, kan veya dokuları, yetkili kurumlarımızdan izin alınmadan, doğadan toplanarak yurtdışına götürülmüş. Yani “biyokaçakçılık” yapılmış.

İyi de ne olmuş diyenler için açıklayalım;

Biyokaçakçılık nedeniyle, doğadaki tür sayısı ve bu türlere ait bireylere ilişkin kaybımız her geçen gün artıyor. Örneğin kelebeklerin, arıların doğadan toplanması nedeniyle, çiçeklere polenler taşınamıyor. Bu durum, bitkilerin tohum verememesine ve çoğalamamasına sebep oluyor. Bitkilerin çoğalamaması, bitkilerle beslenen veya barınması ve üremesi bitkilere bağımlı olan diğer türlerin yaşamını tehlikeye atıyor. Dahası tarımsal verimi düşürüyor, çiftçinin geçimini olumsuz etkiliyor…

Canlıların sahip oldukları tüm özellikler genlerinde şifrelenmiştir dolayısıyla tüm canlılar birer genetik kaynaktır. Yurdumuza turistik ya da ticari amaçla çeşitli ülkelerden pek çok yabancı geliyor. Gelen yabancılardan bazıları, doğadan topladıkları bitki veya hayvan ya da bunlara ait parçaları(kıl, tüy, yumurta, boynuz, tohum, soğan, yaprak vb.) beraberinde yurt dışına çıkarıyor.

Bunu yapan, bu canlı doğal kaynaklardan ekonomik, sosyal, bilimsel, teknolojik, kültürel faydalar elde ederken, ülkemiz zarar görüyor. Dolayısıyla kendi kaynaklarımız üzerindeki haklarımız başka ülkelere, kişilere veya firmalara geçiyor.

Sonuç olarak; doğamızdan eksilen her canlı, ülkemizin biyolojik zenginliğini azaltıyor, ülkemizin refah ve kalkınmasını sekteye uğratıyor.

O nedenle yetkililer uyarıyor ve diyorlar ki;

Yanında haritalar, pusula, fotoğraf makinesi, çeşitli küçük elektronik cihazlar, çapa, zıpkın, bağ makası, bıçak, pres tahtaları, pres kayışları, etiketler, arazi defteri, kağıt zarflar, koliler bulunan bir yabancı görürseniz bilin ki, bitki toplamak amacıyla araziye çıkmış demektir. Ayrıca birileri, silkme şemsiyesi, çeşitli tuzaklar ve elekle arazide dolaşıyorsa, dikkatli olun bu kişiler, böcek toplamak üzere araziye çıkmış demektir.

İlgili kanun ve yönetmelik gereğince söz konusu biyokaçakçılık vakasına karışan yerli ve yabancı şahıslara adli ya da idari para cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle arazide yabancıların doğadan canlı örnekleri topladıklarını gördüğünüzde hiç vakit kaybetmeden 156 jandarmaya, 155 polise ve en yakın Orman Müdürlüğü’ne ihbarda bulunun.

Canlılarımızı koruyalım, doğadan izinsiz toplanmasını engelleyelim. Ülkemiz doğal kaynaklarını ve biyolojik zenginliğini yabancılara kaptırmayalım. Biyokaçakçılığın doğaya ve geleceğimize zarar verdiğini unutmayalım.

Harekete geçelim, canlıları doğada bırakalım.

Mehmet Ali Bayraktar

18.11.2014

 

 

 

Share to Facebook Share to Twitter Share to MySpace Stumble It Share to Reddit Share to Delicious Dahası...

Çevre Dostları Grubuna Üye Olun...

DOÇEV'le ilgili faaliyet ve duyurulardan haberdar olabilmek için çevre dostları grubumuza üye olun...

©2018 DOÇEV