Skip Navigation LinksAna Sayfa > Güncel > Doğadan, Çevreden
DOĞADAN, ÇEVREDEN
< Tüm Doğadan, Çevreden

Küçük Menderes Nehri ve Havzası Kirliliği için Yapılan Mücadeleyi Destekleyelim…

01.10.2012

Su, yaşamın kaynağı ve her damlası değerli…

Dünya insan nüfusunun hızla artması ve tüketim alışkanlıklarının değişmesinden kaynaklanan çevresel sorunlar, doğal kaynaklardan en fazla “SU”yu ve “Su Kaynakları”nı etkilemektedir. Dünya suları, bilinçsizce kullanılan tarım kimyasalları, sanayi ve evsel atıklar ile kirlenmekte, giderilmesi yıllar alacak çevresel sorunlar oluşmaktadır. DOÇEV olarak Büyük Menderes Nehri ve Havzasının kirliliğini dikkati çekmek ve çözümü için örnek uygulamalar yaparken, kardeş nehir Küçük Menderes Nehri ve Havzası için yapılanların bir kaçını duyuruyor, desteklenmesini diliyoruz.
 
Selçuk Belediyesi, Küçük Menderes Nehri’nin Çığlığını Duyuruyor…
 
“Küçük Menderes Nehri, kat ettiği 175 km boyunca geçtiği tüm yerleşim alanlarının - Beydağ, Kiraz, Ödemiş, Tire, Torbalı, Bayındır, Selçuk - evsel ve sanayi atık sularını, tarımsal mücadele ilaçlarını ve kimyasal gübreleri bünyesinde taşıyarak Selçuk ilçesi sınırlarından Ege Denizi’ne dökülmektedir. Nehrin oluşturduğu alüvyonal ovada çeşitli sulak alan ekosistemleri mevcut olup bölge, aynı zamanda yurdumuzun önemli kuş cenneti alanlarından biri olma özeliğine sahiptir. Yoğun kirlilik nedeniyle nehrin su kalitesi düşmekte, buna bağlı olarak da deltanın sulak alanları ile fauna ve florası olumsuz şekilde etkilenmektedir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanacak Küçük Menderes Havzası Koruma Eylem Planı'nın bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.”
 
Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Küçük Menderes Nehrindeki Kirliliğe Dikkat Çekmek İçin Pedal Bastı…
“Zirve Selçuk Bisiklet Takımı 20 Eylül 2012 Çarşamba günü Küçük Menderes Nehri'ndeki kirlenmeye dikkat çekmek için nehrin kenarına kadar bisiklet sürdü. Nehre vardıklarında kirlilik ve kokudan korunmak için maske takan bisikletçiler, gerçekleşen etkinliğin kirlenme hakkındaki tek etkinlik olmayacağını, aksine başlangıç sayılması gerektiğini söyledi.”
Orman ve Şu İşleri Bakanlığı, Küçük Menderes Havzası Koruma Eylem Planı Uygulaması için Komisyon Kuruyor…
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Küçük Menderes Nehri Havzasının korunması ve su kalitesinin iyileştirilmesi için Bakanlıklar, mahalli idareler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir takip komisyonu kurulması için harekete geçti. 30’a yakın kurum ve kuruluşun temsilcisinin bulunacağı komisyon, Küçük Menderes Havzasında atık su ve katı atık tesislerinin kurulması, zirai kaynaklı kirliliğin kontrol edilmesi, ağaçlandırma, su kalitesinin izlenmesi, denetim, temiz üretim tekniklerinin yaygınlaştırılması, yapılacak işler için teknik ve ekonomik destek verilmesi çalışmalarını takip edecek.”

 

Share to Facebook Share to Twitter Share to MySpace Stumble It Share to Reddit Share to Delicious Dahası...

Çevre Dostları Grubuna Üye Olun...

DOÇEV'le ilgili faaliyet ve duyurulardan haberdar olabilmek için çevre dostları grubumuza üye olun...

©2018 DOÇEV