Skip Navigation LinksAna Sayfa > Güncel > Doğadan, Çevreden
DOĞADAN, ÇEVREDEN
< Tüm Doğadan, Çevreden

Küçük, ama elektrikte büyüklere örnek…

12.11.2012

Dünyada elektrik gereksiniminin tamamını güneş enerjisinden sağlayan ve karbon ayak izini sıfıra indirmeyi beceren ilk ve tek ülke Tokelau. Tokelau, Pasifik Okyanusu’nda, üç atolden (Atol: Mercanların bir araya toplanması ile oluşmuş, halka biçiminde adacık, mercan adası) oluşan minicik bir ülke. Denizden sadece iki metre yükseklikte. Turizm broşürlerinde pırıl pırıl bir gökyüzü, masmavi bir deniz ve altın kumsallı cennet köşeleri resimleri görürüz ya, Tokelau o yerlerden biri.

Bir süre öncesine kadar tüm enerji gereksinimini dizelle çalışan jeneratörle karşılıyormuş. Ama bir süredir karşılaştıkları yeni iklim koşulları onları ürkütmeye başlamış.  2011 yılında tam yedi ay yağmur görmemiş atoller. Aynı zamanda, çevrelerindeki bazı deniz hayvan türlerinin yok olmaya başladığını fark etmişler. En önemlisi, atollerinin çok yakın bir gelecekte yükselen okyanus sularının altında kalacağını anlamışlar.

Tokelau’nun siyasal lideri Fuao Toloa, kendi başlarına karbon salımlarını azaltmalarının, bu geleceği pek etkilemeyeceğinin bilincinde olduğu için ilginç bir plan oluşturmuş. 2011 yılında Birleşmiş Milletler (BM) İklim Konferansı’nda, ülkesinin bir yıl içinde, tüm enerjisini güneşten sağlayan ilk ve tek ülke olacağını açıklamış. Amacı, Tokelau gibi fakir ve kaynakları çok az olan bir ülkenin bile bunu başarabileceğini göstermek ve çok daha zengin çok daha güçlü ülkelere örnek olmak. Ve belki de onları, hareketsizliklerinden dolayı, biraz utandırmak.

Bakalım minik Tokelau’nun bu başarısını örnek alan olacak mı?

Kaynak: Ekogazete

 

Share to Facebook Share to Twitter Share to MySpace Stumble It Share to Reddit Share to Delicious Dahası...

Çevre Dostları Grubuna Üye Olun...

DOÇEV'le ilgili faaliyet ve duyurulardan haberdar olabilmek için çevre dostları grubumuza üye olun...

©2018 DOÇEV