Skip Navigation LinksAna Sayfa > Güncel > Doğadan, Çevreden
DOĞADAN, ÇEVREDEN
< Tüm Doğadan, Çevreden

Naylon poşet tarih oluyor!

10.12.2012

DOÇEV olarak çevreye verdiği zararlara dikkati çekmek ve kullanımının azaltılması amacıyla çalışmalar yaptığımız naylon poşet konusunda, Çalışma ve Şehircilik Bakanlığı da “Naylon poşet yerine, doğada kısa sürede kendiliğinden yok olan biyobozunur poşetlerin kullanılması” amaçlı bir çalışma başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “naylon poşetlerin çevreye verdiği zararı en aza indirmek istediklerini, bu kapsamda doğada kendiliğinden yok olan biyobozunur poşetlerin  kullanımının teşviki için çalışma başlattıklarını, bu ürünün öne çıkarılması amacıyla üreticilerle toplantılar yaptıkları” bilgisi verildi.
Sağlığa ve çevreye zarar vermemesi için belli standartlarda üretilecek biyobozunur poşetler, ilk olarak market ve pazarlarda kullanılacak. Geçiş sürecinde naylon poşet kullanımının kısıtlanacağını belirten yetkililer, geçmişte de poşet kullanımının kısıtlanmasına yönelik çalışmalar yapıldığını, ancak altyapısı oluşmadığı için netice alınmadığını, şimdiki uygulamanın uygulanabilmesi için tüm paydaşlarla işbirliği içinde çalışmalar yapılacağını belirttiler.

 

Share to Facebook Share to Twitter Share to MySpace Stumble It Share to Reddit Share to Delicious Dahası...

Çevre Dostları Grubuna Üye Olun...

DOÇEV'le ilgili faaliyet ve duyurulardan haberdar olabilmek için çevre dostları grubumuza üye olun...

©2018 DOÇEV