Skip Navigation LinksAna Sayfa > Güncel > Doğadan, Çevreden
DOĞADAN, ÇEVREDEN
< Tüm Doğadan, Çevreden

Süne mücadelesi için ağaçlandırma…

14.02.2013

Tarım arazilerinde top­lu­laş­tır­ma uygulaması sürecinde birleşen tarlalardaki sınırlar değişmesi ile çiftçiler tarafından geleneksel bir şekilde tarla sınırlarını belirlemek için dikilen ağaçlar kesilmek durumunda kalmaktadır. Hububat zararlısı böceklere ev sa­hip­li­ği yapan bu ağaçların azalmasıyla, Süne zararlısı son za­man­lar­da hızla artmış, hu­bu­bat üre­ti­mi­ni ciddi an­lam­da zarar vermeye başlamıştır.

Toplulaştırma uygulaması yapılan ve Denizli’nin hububat deposu olan Acıpayam, Baklan, Bozkurt, Serinhisar ve Tavas ovalarında da aynı sürecin yaşanması ve Süne zararlısının arpa, buğday ekili alanlarda önemli zararlar vermesi üzerine Denizli Gıda Tarım ve Hay­van­cı­lık İl Mü­dür­lü­ğü biyolojik mücadele çalışması başlattı. Mücadele kapsamında bö­cek­le­re ev sa­hip­li­ği yapan ağaç­la­rı artırmak amacıyla söz ko­nu­su il­çe­ler­de 3 bin badem, 5 bin akas­ya, 3 bin iğde ve 3 bin fıs­tık çamı olmak üzere toplam 14 bin fi­da­n da­ğıt­ıldı. Kaynak: www.denizlihaber.com

DOÇEV olarak biz de; gübre ve pestisit gibi tarım kimyasallarının bilinçli kullanılmasını önemsiyor, doğa dostu tarım uygulamaların yaygınlaşmasını arzuluyoruz. 

  

 

Share to Facebook Share to Twitter Share to MySpace Stumble It Share to Reddit Share to Delicious Dahası...

Çevre Dostları Grubuna Üye Olun...

DOÇEV'le ilgili faaliyet ve duyurulardan haberdar olabilmek için çevre dostları grubumuza üye olun...

©2018 DOÇEV