Skip Navigation LinksAna Sayfa > Güncel > Doğadan, Çevreden
DOĞADAN, ÇEVREDEN
< Tüm Doğadan, Çevreden

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, tüm kadınlarımızın daha yeşil ve temiz bir çevrede yaşamalarını diliyoruz…

08.03.2013

 Düzce'deki orman alanlarında çam ağaçlarına tırmanarak çam kese böceklerinin oluşturduğu kesecikleri toplayan kadınlar, aile bütçesine katkı sağlıyor.

 Çam ağaçlarının uç kısımlarında kış boyunca oluşturdukları keseciklere yumurtlayarak ağaçlara zarar veren çam kese böcekleriyle mücadele eden Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, mekanik mücadelede kadınlardan yararlanıyor.

Ormanda çalışan kadın işçiler, “Zorlu arazi ve hava şartlarında çalışmalarına rağmen, aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla çalışıyoruz'' diyerek, yaptıkları iş hakkında şöyle bilgi verdiler. “Çam kese böcekleri ağaçlara zarar veriyor. Bu yüzden kış aylarının ardından sıcakların başladığı ilk 3-4 gün boyunca bu işi yapıyoruz. Kesecikleri bulundukları dallardan keserek, çuvallara toplayıp, böcek havuzlarına getiriyoruz. Böcekler kozalardan dışarıya çıktıktan sonra tekrar havuzlara koyuyoruz ve ormanlarımıza zarar vermemeleri için bertaraf ediyoruz. Saat 08.00 ile 17.00 arasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uzun süredir bu işle uğraşıyoruz.”

 

Kaynak: http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/kadinlar-ekmegini-ormandan-cikartiyor.html?position=0

 

 

Share to Facebook Share to Twitter Share to MySpace Stumble It Share to Reddit Share to Delicious Dahası...

Çevre Dostları Grubuna Üye Olun...

DOÇEV'le ilgili faaliyet ve duyurulardan haberdar olabilmek için çevre dostları grubumuza üye olun...

©2018 DOÇEV