Skip Navigation LinksAna Sayfa > Güncel > Doğadan, Çevreden
DOĞADAN, ÇEVREDEN
< Tüm Doğadan, Çevreden

Denizli’de yapılan kuş sayımı sonuçlarına göre, kış ayları için tür ve kuş sayısının oldukça azaldığı görüldü.

13.02.2014

Pamukkale Üniversitesi Kuş Gözlem Topluluğu ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Denizli İl Şube Müdürlüğü arasında yapılan protokol dâhilinde, Denizli’de 30-31 Ocak tarihlerinde kış ortası su kuşu sayımı (KOSKS) yapıldı.

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Urhan, son 15-20 yıllık sürece bakıldığında kış ayları için tür ve kuş sayısının oldukça azaldığını söyledi. Prof. Dr. Raşit Urhan, iki günde 31 farklı türde 52 bin kuş sayıldığını belirterek şöyle konuştu: " 15-20 yıllık sürece baktığımızda kış ayları için tür ve kuş sayısı oldukça az. Acıgöl’de, göl suyunda endüstriyel kullanım, azalan yağışlara bağlı kuraklık, gölden su çekilmesi, yasak olmasına rağmen avcılık faaliyetleri, göl çevresindeki hayvancılık faaliyetleri ve kuşların yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve tüm bunlara ek olarak küresel iklim değişikliği nedeniyle Acıgöl giderek acı sona yaklaşmaktadır."

Özellikle flamingoların önemli kışlama alanlarından biri olan Acıgöl’de bu sayımlarda 76 flamingo görülmüş olmasının üzücü olduğunu anlatan Urhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hâlbuki 1991 yılında flamingoların Acıgöl’de üreme kaydı var. Şimdilerde bırakın üremeyi kışlamak için bile bu gölün daha az tercih edildiği gözleniyor. Işıklı Gölü’ne baktığımızda bu alandaki en ciddi problemler usulsüz ve kaçak avcılık, suyun kirlenmesi, besin kaynakları ve özellikle balık miktarının azalmasıdır.”

KAYNAK: www.iha.com.tr

 

 

Share to Facebook Share to Twitter Share to MySpace Stumble It Share to Reddit Share to Delicious Dahası...

Çevre Dostları Grubuna Üye Olun...

DOÇEV'le ilgili faaliyet ve duyurulardan haberdar olabilmek için çevre dostları grubumuza üye olun...

©2018 DOÇEV