Yükleniyor Etkinlikler

« All Etkinlikler

KENTTEKİ YEŞİL ALANLARI KORUYALIM

7 Temmuz 2021 - 12 Temmuz 2021

KENTTEKİ YEŞİL ALANLARI KORUYALIM

DOÇEV olarak orman kurma çalışmalarımızın yanında kamusal alanların ağaçlandırılmasına da katkı sağlıyor, teknik bilgi ve fidan desteği veriyoruz. Bu tür faaliyetlerimiz Denizli’nin büyükşehir olmasına kadar yoğun olarak sürdü. Kent bitişiğindeki belde belediyelerinin talepleri üzerine yapılan bu çalışmalar, DOÇEV organizasyonunda toplumun her kesiminden kişi ve kurumlarla iş ve güç birliği oluşturularak gerçekleştirildi. Destekçilerimizin bağışladığı fidanlar, başta çocuklarımız olmak üzere anneler, babalar, öğretmenler, çevre dostları ve mahalle halkıyla dikildi.

Bu alanların bakım ve gözetimi, Denizli’nin büyükşehir olmasından sonra Denizli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından yapılmakta, bazıları ise yeni düzenlemelerle halkın kullanabileceği park ve benzeri alanlara dönüştürülmektedir. Bunun en güzel örneği Üçler mahallesindeki “Azerbaycan Karabağ Parkı”dır. Moloz yığını halinde olan saha, DOÇEV’in 2003 yılında başlattığı proje ile temizlenmiş, ağaçlandırılmış, yıllarca bakım ve gözetimi sürdürülmüştür. Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen alan, bugün Denizli’nin en güzel parklarından bir olarak halkımız tarafından kullanılmaktadır.

Daha sonraki yıllarda ağaçlıklı alanların bazılarında arazilerin şahısların tapulu malı olduğu, kamulaştırma bedellerinin ödenmediği gibi hukuki sorunlar ortaya çıkmış, konu mülk sahipleri ile belediyeler arasında mahkemeye intikal etmiştir. Bu süreç içinde bazı sahalardaki ortalama 15 yaşına gelmiş, ağaç vasfına ulaşmış ağaçlar kesilmeye, köklenmeye maruz kalmıştır. Ağaç kesimleri mahalle halkının tepkisiyle şimdilik dursa da akıbetlerinin ne olacağı belirsizdir.

DOÇEV olarak; daha önce ağaçlandırılmış bu tür alanların Denizli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından düzenlenerek çocuklarımızın oyun oynayabileceği, halkın nefes alacağı, dinlenebileceği park oluşturma çalışmalarını önemsiyoruz.  Kentin yeşil alanlarındaki ağaçlara sahip çıkan, kesilmemesi için nöbet tutan, gelecek kuşakların da bu alanlardan faydalanmasını arzulayan halkımıza da teşekkür ediyoruz.

Önceden ağaçlandırılmış benzeri alanların mülk sahiplerinin hukuki haklarının gözetilerek kamulaştırılmasını, yeşil alan olarak halkın kullanımına sunulmasını diliyoruz.