Yaban Hayatı Koruma

Ağaçlıklı Alanlara Kuş Yuvaları Asıyoruz

Kuşlar, sağlıklı bir ekosistemin en önemli göstergeleridir. Ne yazık ki son yıllarda yaşam alanlarının bozulması ve daralması, kirlenme, aşırı ve usulsüz avlanmalarla birçok kuş türü yok olmaktadır. Yeni ağaçlandırma sahalarında, park ve yeşil alanlarda kuşların yuva yapma ortamları yetersiz olup, bu alanların kuş yuvaları ile desteklenmesi, kuşların varlıklarını sürdürebilmelerine katkı sağlar. Kuş yuvaları; kuluçka döneminde yumurtaları, yavrulama sonrası da yavruları diğer canlılarından ve doğal etkenlerden koruyan bir üründür.  Yuvalar genellikle ahşap olup, tüneme çubuğu ve kuşların büyüklüğüne göre değişik ebatlarda giriş deliği bulunmaktadır. Alt kısımdaki delikleri su birikmesini ve nem oluşmasını engeller.

DOÇEV olarak; kuşlara gösterilmesi gereken sevgi ve önemi vurgulamak, üreme, barınma gibi yaşam evrelerine destek olmak amacıyla, kişi ve kurumların kuş yuvası bağışlarıyla ağaçlıklı alanlara kuş yuvaları asıyoruz.

Bir kuş yuvası bağışı 100 TL olup, 100 adet ve üzeri sayıda kuş yuvası bağışı yapan kişi ve kurumların adları kuş yuvaları üzerine yazılmaktadır.

Yaban Hayvanlarına Yiyecek Desteği Sağlıyoruz

İnsan yaşamından ve yollardan uzak bölgelere taşıyarak, genellikle su kaynaklarının bulunduğu alanlara ulaştırdık.

Yiyecekleri kar birikmesi en az olan ağaçlar ile çalı, meşe gibi ağaççıkların diplerine, var olan karları temizleyerek dağıttık.

Sayıları ve yaşam alanları insan kaynaklı uygulamalar sonucu hızla azalan yaban hayvanları, çetin kış koşullarında, özellikle kar yağışının fazla olduğu bölgelerde yiyecek bulmakta zorluk çekmektedir. Doğal dengenin önemli unsurlardan olan bu canlıların, popülasyonlarını sağlıklı sürdürebilmeleri için bu dönemlerde beslenme ortamlarına destek olunmalıdır.

DOÇEV olarak bölgemizde bulunan başta kızıl geyik, yaban keçisi, tavşan, tilki, çakal ve kuşların beslenmelerine destek olmak amacıyla doğal ortama yiyecek bırakıyoruz.